Wynajem rusztowań Śląsk - kontakt

Katowice Zabrze Gliwice Bytom Śląsk

Co wpływa na nośność rusztowania?


Rusztowania są elementem praktycznie niezbędnym na każdej budowie. Dzięki nim pracownicy firmy budowlanej mogą wykonać prace na wysokości. Rusztowania mają również zapewnić im bezpieczną pracę, dlatego bardzo ważne jest aby ich budowa i nośność była dostosowana do konkretnych prac. Bardzo istotne jest również podłoże, na którym stawiane jest dane rusztowanie. Na bezpieczną pracę na rusztowaniu wpływa wiele czynników jak warunki atmosferyczne, obciążenie eksploatacyjne czy układ stężeń czy kotew, jak również odpowiedni montaż.

Jakie elementy mają wpływ na nośność rusztowania?

Duży wpływ na nośność rusztowania ma jego wysokość oraz właściwy rozstaw ram. Należy wspomnieć również o rozkładzie obciążenia na poszczególne elementy rusztowania, co również stanowi istotny element wpływający na nośność całej konstrukcji. Planując montaż rusztowania należy wykonać obliczenia, dzięki którym będzie możliwość określenie odporności danego rusztowania na warunki atmosferyczne, jak również ocenić jego nośność.

Planując prace na wysokości warto wynająć bądź zakupić rusztowania od profesjonalnej firmy zajmującej się tą dziedziną, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że konstrukcja jest w dobrym stanie technicznym, a do tego została odpowiednio zamontowana. Wysokie rusztowania, zawierające wiele podłużnych komponentów połączonych ze sobą zwiększa nośność rusztowania zwłaszcza wtedy, kiedy obciążenia przekazywane są osiowo.

Konstrukcje rusztowań zawierające giętkie elementy powodują obniżenie nośności całego rusztowania. Każde odkształcenie na elementach rusztowania powoduje zmniejszenie jego nośności, dlatego tak ważny jest odpowiedni stan techniczny wszystkich części rusztowania. Ogromnie ważny jest również montaż rusztowania. Odpowiednie przytwierdzenie konstrukcji oraz zabezpieczenie pomostów przed podniesieniem znacząco zwiększa nośność rusztowania.

Na nośność rusztowania wpływa również to, na jakim podłożu zostanie ono zamontowane. Twarde podłoże, jak asfalt czy beton pozwala na zabezpieczenie ram przed osiadaniem, a co za tym idzie – zwiększa nośność całej konstrukcji. Nierówne, miękkie podłoże może powodować zapadanie się konstrukcji, co powoduje jej nierównomierne osiadanie i obniżenie nie tylko nośności konstrukcji, ale również bezpieczeństwa pracy.


Wróć

wynajem rusztowań Śląsk ♦ Katowice ♦ Zabrze ♦ Gliwice ♦ Bytom ♦