Wynajem rusztowań Śląsk - kontakt
Katowice Zabrze Gliwice Bytom Śląsk
Bez rusztowania niemożliwe jest wykonanie wielu prac budowlanych, wykończeniowych, renowacyjnych czy dociepleniowych. Te tymczasowe i prowizoryczne konstrukcje składające się z wielu elementów (między innymi podestów, rur stalowych i poręczy) są wykorzystywane na budowach, podczas przeprowadzania remontów, prac termomodernizacyjnych, konserwacyjnych czy naprawczych. Zapewniają pracownikom dotarcie do wszystkich miejsc i zakamarków, które nie byłyby dostępne przy użyciu tradycyjnych drabin. Są bezpieczne i stabilne, dzięki czemu praca na nich przebiega sprawnie i bezproblemowo.
Aby wybrać rusztowanie spełniające wszystkie wymagania konkretnej inwestycji, należy zdecydować się na odpowiedni jego rodzaj. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu dwa podstawowe typy rusztowań, opiszemy, czym się charakteryzują i do jakich robót są polecane.
Rusztowania dzielimy na dwa podstawowe typy: rusztowania fasadowe i przejezdne. Te pierwsze bywają także nazywane rusztowaniami elewacyjnymi. Różnią się one od siebie budową i przeznaczeniem. Niezależnie od rodzaju rusztowanie musi być zawsze kompletne, sprawne i bezpieczne. Wszystkie oferowane przez naszą firmę rusztowania posiadają niezbędne certyfikaty i dopuszczenia.
Rusztowania fasadowe to konstrukcje ramowe składane z powtarzalnych elementów. Najczęściej wykorzystywane są rozwiązania systemowe. Do wyboru mamy rusztowania: ramowe, modułowe oraz rurowo-złączkowe. Rusztowania ramowe cieszą się największą popularnością. Składają się z płaskich ram ustawianych w pionie. Są one ze sobą łączone przy pomocy specjalnych uchwytów i usztywniane przy użyciu stężeń i pomostów. Gotową konstrukcję rusztowania łączy się z budynkiem za pomocą kotw. Dzięki temu jest ono bezpieczne dla użytkowników, a jego montaż nie jest zbyt skomplikowany i przebiega stosunkowo szybko.
Rusztowania modułowe składają się z wielu elementów (np.: stojaków, stężeń i poprzecznic). Łączy się je ze sobą, używając w tym celu łącznic, głowic i zamków. Taka konstrukcja umożliwia stawianie ich nawet przy obiektach budowlanych o niestandardowych kształtach. Ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany niż rusztowań ramowych.
Rusztowania rurowo-złączkowe nie należą do rozwiązań systemowych. Są zbudowane z pojedynczych rur różnej długości, które łączy się ze sobą przy użyciu specjalnych złączek. Stawianie takich rusztowań jest czasochłonne i pracochłonne, dlatego są one coraz rzadziej wykorzystywane.
Rusztowania elewacyjne są to konstrukcje o dużych wymiarach wykorzystywane do realizacji prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych na zewnątrz budynków. Są one bardzo wytrzymałe i lepiej od rusztowań przejezdnych wytrzymują duże obciążenia, dlatego używa się ich do prac przeprowadzanych na znacznych wysokościach.
Rusztowania przejezdne to tymczasowe konstrukcje wykorzystywane zarówno do prac wykonywanych wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Aby móc z nich skorzystać, podłoże, na którym się je stawia, musi być równe i płaskie. Są to lekkie struktury mobilne o niewielkich wymiarach, które można w całości przesuwać z miejsca na miejsce.
Ich montaż i demontaż nie sprawia żadnych problemów, więc można je szybko i sprawnie rozłożyć, a po zakończeniu prac złożyć. Przemieszczają się dzięki kołom jezdnym. Można przesuwać je po podłożu i ustawiać w dogodnej lokalizacji. Kiedy znajdują się w docelowym miejscu, należy zablokować koła przy użyciu hamulców nożnych, dzięki czemu cała konstrukcja staje się stabilna i bezpieczna. Rusztowania przejezdne są stosowane w pracach elewacyjnych, montażowych, wykończeniowych, a także magazynowych.