Wynajem rusztowań Śląsk - kontakt

Katowice Zabrze Gliwice Bytom Śląsk

Jak wybrać rodzaj rusztowania?


Bez rusztowania niemożliwe jest wykonanie wielu prac budowlanych, wykończeniowych, renowacyjnych czy dociepleniowych. Te tymczasowe i prowizoryczne konstrukcje składające się z wielu elementów (między innymi podestów, rur stalowych i poręczy) są wykorzystywane na budowach, podczas przeprowadzania remontów, prac termomodernizacyjnych, konserwacyjnych czy naprawczych. Zapewniają pracownikom dotarcie do wszystkich miejsc i zakamarków, które nie byłyby dostępne przy użyciu tradycyjnych drabin. Są bezpieczne i stabilne, dzięki czemu praca na nich przebiega sprawnie i bezproblemowo.

Aby wybrać rusztowanie spełniające wszystkie wymagania konkretnej inwestycji, należy zdecydować się na odpowiedni jego rodzaj. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu dwa podstawowe typy rusztowań, opiszemy, czym się charakteryzują i do jakich robót są polecane.

Jakie są podstawowe rodzaje rusztowań?

Rusztowania dzielimy na dwa podstawowe typy: rusztowania fasadowe i przejezdne. Te pierwsze bywają także nazywane rusztowaniami elewacyjnymi. Różnią się one od siebie budową i przeznaczeniem. Niezależnie od rodzaju rusztowanie musi być zawsze kompletne, sprawne i bezpieczne. Wszystkie oferowane przez naszą firmę rusztowania posiadają niezbędne certyfikaty i dopuszczenia.

Czym są rusztowania fasadowe?

Rusztowania fasadowe to konstrukcje ramowe składane z powtarzalnych elementów. Najczęściej wykorzystywane są rozwiązania systemowe. Do wyboru mamy rusztowania: ramowe, modułowe oraz rurowo-złączkowe. Rusztowania ramowe cieszą się największą popularnością. Składają się z płaskich ram ustawianych w pionie. Są one ze sobą łączone przy pomocy specjalnych uchwytów i usztywniane przy użyciu stężeń i pomostów. Gotową konstrukcję rusztowania łączy się z budynkiem za pomocą kotw. Dzięki temu jest ono bezpieczne dla użytkowników, a jego montaż nie jest zbyt skomplikowany i przebiega stosunkowo szybko.

Rusztowania modułowe składają się z wielu elementów (np.: stojaków, stężeń i poprzecznic). Łączy się je ze sobą, używając w tym celu łącznic, głowic i zamków. Taka konstrukcja umożliwia stawianie ich nawet przy obiektach budowlanych o niestandardowych kształtach. Ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany niż rusztowań ramowych.

Rusztowania rurowo-złączkowe nie należą do rozwiązań systemowych. Są zbudowane z pojedynczych rur różnej długości, które łączy się ze sobą przy użyciu specjalnych złączek. Stawianie takich rusztowań jest czasochłonne i pracochłonne, dlatego są one coraz rzadziej wykorzystywane.

Rusztowania elewacyjne są to konstrukcje o dużych wymiarach wykorzystywane do realizacji prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych na zewnątrz budynków. Są one bardzo wytrzymałe i lepiej od rusztowań przejezdnych wytrzymują duże obciążenia, dlatego używa się ich do prac przeprowadzanych na znacznych wysokościach.

Czym są rusztowania przejezdne?

Rusztowania przejezdne to tymczasowe konstrukcje wykorzystywane zarówno do prac wykonywanych wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Aby móc z nich skorzystać, podłoże, na którym się je stawia, musi być równe i płaskie. Są to lekkie struktury mobilne o niewielkich wymiarach, które można w całości przesuwać z miejsca na miejsce.

Ich montaż i demontaż nie sprawia żadnych problemów, więc można je szybko i sprawnie rozłożyć, a po zakończeniu prac złożyć. Przemieszczają się dzięki kołom jezdnym. Można przesuwać je po podłożu i ustawiać w dogodnej lokalizacji. Kiedy znajdują się w docelowym miejscu, należy zablokować koła przy użyciu hamulców nożnych, dzięki czemu cała konstrukcja staje się stabilna i bezpieczna. Rusztowania przejezdne są stosowane w pracach elewacyjnych, montażowych, wykończeniowych, a także magazynowych.


Wróć

wynajem rusztowań Śląsk ♦ Katowice ♦ Zabrze ♦ Gliwice ♦ Bytom ♦