Wynajem rusztowań Śląsk - kontakt

Katowice Zabrze Gliwice Bytom Śląsk

Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas pracy na rusztowaniu?


Podczas prowadzenia prac budowlanych kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo. Prawda ta ma szczególne zastosowanie do prac na rusztowaniach, gdzie zarówno pracownicy, jak i osoby, znajdujące się ich pobliżu, aby uniknąć wypadków, muszą zachować szczególną ostrożność. Poznaj najważniejsze zasady pracy na rusztowaniach.

Co mówią przepisy BHP?

Zasady pracy na rusztowaniach są określone w rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Najważniejsze zasady, o które trzeba zadbać to:

  • zapewnienie bezpieczeństwa przy komunikacji pionowej i dojścia do stanowiska pracy.
  • zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości i stabilności rusztowań,
  • dokonanie odbioru technicznego przez rozpoczęciem prac (poza rusztowaniem trzeba sprawdzić szczególnie stałe elementy konstrukcji oraz miejsca, gdzie będą montowane linki bezpieczeństwa).

Ponadto w celu ochrony przed upadkiem pracownicy powinni być wyposażeni w niezbędny sprzęt: hełmy ochronne oraz szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym. 

Przepisy zwracają uwagę na to, że użytkowane rusztowania muszą spełniać standardy, które są opisane w odrębnych przepisach oraz Polskich Normach.

Ponadto rusztowanie powinno być oddzielone za pomocą ogrodzenia, a pomosty robocze powinny być odpowiednio zabezpieczone. W sytuacjach trudnych warunków pogodowych, po każdej tego typu sytuacji powinien być wykonany przegląd.

Zapraszamy do kontaktu z naszą działającą w Zabrzu i okolicach firmą, która od lat obsługuje rusztowania elewacyjne oferując szeroki zakres usług takich jak wynajem, sprzedaż, montaż, transport i wynajem. Nasi pracownicy chętnie również odpowiedzą na wszystkie pytania związane z bezpieczeństwem pracy na rusztowaniach.


Wróć

wynajem rusztowań Śląsk ♦ Katowice ♦ Zabrze ♦ Gliwice ♦ Bytom ♦