Wynajem rusztowań

Śląsk Katowice Zabrze Gliwice Bytom

Montaż rusztowania. Etapy postępowania

Podstawowym zadaniem rusztowań jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na wysokościach. Są to konstrukcje tymczasowe, jednak podczas ich montażu trzeba zachować wszelkie niezbędne środki ostrożności na każdym etapie wznoszenia poszczególnych elementów rusztowania. W innym przypadku może dojść do poważnych awarii, których skutkiem są nieszczęśliwe wypadki.

Obowiązują akty prawne, w których szczegółowo określone zostały zasady projektowania, wznoszenia i użytkowania rusztowań. Jednak same przepisy nie zapewnią bezpieczeństwa konstrukcji. Bardzo ważne jest przede wszystkim doświadczenie, umiejętności oraz dużo skrupulatności przy montażu rusztowań. Dlatego tym zadaniem powinni zajmować się fachowcy. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowym montażu oraz demontażu rusztowań.

Jak przebiega montaż rusztowania krok po kroku?

  • Montaż podstawy. Prace rozpoczynamy od odpowiedniego wymierzenia odległości pomiędzy poszczególnymi pionami. W wyznaczonych w ten sposób miejscach ustawione są podstawki śrubowe i wkręcane są w nie specjalne nakładki, łączone stężeniami poziomymi. Dopiero wtedy można przejść do instalacji ram rusztowania i połączenia ich stężeniem ukośnym.
  • Ustawianie pierwszej kondygnacji. Na odpowiednio przygotowaną ramę można nałożyć podest, który stanowi pierwsze pole rusztowania, które najczęściej odgrywa rolę pionu komunikacyjnego. Wymaga jeszcze odpowiedniego wypoziomowania w celu zapewniania optymalnej stabilizacji.
  • Budowa kolejnych kondygnacji. W kolejnych etapach można rozbudowywać kolejne poziomy rusztowania. Odbywa się to poprzez dokładanie kolejnych ram, ich stężanie i uzupełniania o podesty. Aby zapewnić prawidłową komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, montowana jest również drabina, przylegająca do odpowiednio zabezpieczonych klap. Każda kolejno ustawiona kondygnacja również wymaga wypoziomowania. Do zabezpieczania każdego podestu służą poręcze oraz deski burtowe. Najwyższe kondygnacje wymagają zamontowania również specjalnych ramek stabilizujących.
  • Kotwienie. To bardzo ważny etap podczas montażu każdego rusztowania. Polega na mocowaniu całej konstrukcji do budynku, na którym wykonywane będą prace. Bardzo ważne jest przede wszystkim odpowiednie rozmieszczenie kotwień, zapewniające stateczność oraz prawidłowe przenoszenie obciążeń wynikających z działania wiatru. Proces kotwienia rozpoczynamy od drugiego poziomu rusztowania aż do najwyższych kondygnacji. Sposób kotwienia oraz wymagana ilość kotew zawsze precyzyjnie określana jest w instrukcji i dokumentacji technicznej konkretnego rusztowania.
wynajem rusztowań Śląsk ♦ Katowice ♦ Zabrze ♦ Gliwice ♦ Bytom ♦
WEBmaster