Wynajem rusztowań

Śląsk Katowice Zabrze Gliwice Bytom

Z jakich materiałów wykonuje się rusztowania budowlane?

Rusztowanie jest konstrukcją tymczasową, która ma zapewnić bezpieczeństwo pracy przy wznoszeniu, konserwacji, naprawie lub rozbiórce budynków i innych budowli, a przy tym umożliwić do nich łatwy dostęp. Ścisłe uwarunkowania prawne dotyczące rusztowań wpływają także na ich produkcję. W tym artykule dowiesz się, z jakich materiałów wykonuje się rusztowania.

Regulacje prawne

Rusztowania składają się z pionowych słupów nośnych, do których przytwierdza się żerdzie poziome, a następnie układa pomosty. Dawniej, ze względu na brak materiałów i nierozwiniętą technologię, w całości wykonywało się je z drewna. Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów rusztowań, które są bardziej zaawansowane konstrukcyjnie i bezpieczniejsze:

  • ramowe,
  • stojakowe,
  • wspornikowe,
  • kozłowe,
  • modułowe,
  • systemowe,
  • warszawskie,
  • jezdne,
  • specjalne.

Ze względu na zachowanie bezpieczeństwa, prawo przewiduje wiele regulacji i norm, które muszą być spełniane tak przez producentów, jak i przez monterów oraz użytkowników rusztowań. Dotyczy to m.in. materiałów, z których produkuje się rusztowania, czyli drewna, stali i aluminium.

Porównanie materiałów używanych do produkcji rusztowań

Rusztowania drewniane nie są już tak popularne jak kiedyś, lecz wciąż można je spotkać. Drewno ma wiele wad – pod wpływem wilgoci i temperatury może pękać, kruszyć się i wyginać. Dlatego wypierane jest przez stal. Elementy wykonane z tego metalu są trwalsze, łatwiejsze w montażu i bardziej funkcjonalne. Wciąż jednak na konstrukcjach stalowych układa się pomosty z desek. Nierówna struktura naturalnego drewna ma dobre właściwości antypoślizgowe. Czasem stosuje się także płyty drewnopochodne. W nowoczesnych rusztowaniach producenci oferują lżejsze prefabrykaty wykonane z metalu lub włókna szklanego. Coraz popularniejsze są rusztowania aluminiowe, których największą zaletą jest dużo mniejszy ciężar. Z tego metalu najczęściej produkuje się rusztowania jezdne. Jest to rodzaj konstrukcji przeznaczony do prac na wysokościach bez potrzeby montażu stałego. Rusztowania wykonane z aluminium są lekkie, a przy tym trwałe i wytrzymałe. Dzięki temu można je transportować zwykłym samochodem dostawczym, a przenoszenie poszczególnych elementów nie sprawia większych problemów. Aluminiowe rusztowania jezdne charakteryzują się także tym, że można przemieszczać całą konstrukcję nawet podczas przeprowadzania prac.

Duży wpływ na produkcję rusztowań z wybranych materiałów ma także cena. Drewo to materiał, który „odnawia się” powoli, dlatego z czasem staje się coraz droższe. Stal jest niedroga, powszechnie używana i poddawana recyklingowi. W procesie ponownego wykorzystania zachowuje wszystkie swoje naturalne właściwości, czyli trwałość i wytrzymałość. Aluminium także poddaje się recyklingowi, lecz jest materiałem o wyższej cenie i przez to nie jest tak popularna jak stal.

wynajem rusztowań Śląsk ♦ Katowice ♦ Zabrze ♦ Gliwice ♦ Bytom ♦
WEBmaster