Najważniejszą kwestią, która dotyczy wszystkich prac wykonywanych na budowie, jest bezpieczeństwo. W szczególności należy o nie zadbać, gdy rozpoczynają się prace na wysokościach. Aby uniknąć sytuacji, która mogłaby być niebezpieczna nie tylko dla pracowników, ale również dla osób postronnych, konieczny jest prawidłowy montaż rusztowania. Przepisy precyzyjnie określają warunki, jakie muszą być spełnione podczas wznoszenia konstrukcji – odnoszą się także do jakości podłoża, na którym rusztowanie ma być posadowione.
Jakie wymagania musi spełniać podłoże?
Przed instalacją dowolnego rusztowania budowlanego trzeba upewnić się, że nośność gruntu jest nie mniejsza niż 10 mPa. Dla podłoża konstrukcyjnego obciążenie nie może być większe niż wartość określona za pomocą obliczeń wytrzymałościowych. Jeśli nośność danego podłoża jest niewystarczająca, przed posadowieniem rusztowania koniecznie trzeba je wzmocnić. Przygotowanie gruntu obejmuje również wyrównanie go i umożliwienie skutecznego odprowadzania wody. Jeśli szukasz wykwalifikowanej ekipy do montażu rusztowania na Śląsku, skontaktuj się z nami – zadbamy o to, by konstrukcja została posadowiona sprawnie i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Niekiedy prace budowlane wykonuje się również zimą. W takiej sytuacji grunt pod rusztowanie zasługuje na szczególną uwagę. Najpierw trzeba usunąć z niego zalegający śnieg, a także nasypać warstwę rozmarzniętego piasku, jeśli jego powierzchnia pokryta jest lodem. Następnie na gruncie, prostopadle do ścian, układa się drewniane podkłady. Należy zadbać o to, by nie były one połamane lub popękane, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na stabilność konstrukcji. Warto wiedzieć, że wolnostojące rusztowania trzeba też solidnie zakotwić w podłożu.